ALLIN > ריבים בין אחים – טיפים לניהול נכון

ריבים בין אחים – טיפים לניהול נכון

ריבים בין אחים – טיפים לניהול נכון

מריבות בין אחים הם לא דבר יוצא דופן. לא חסרות סיבות לריב- בין אם זה הבדלי גילאים, אופי שונה, התנהלות חברתית ועוד- אחים שגדלים באותו הבית וצמודים זה לזה רוב הזמן, בעיקר בימי החופש- רבים. אז קודם כל תדעו שאין מה להתרגש ולחשוש שמשהו לא תקין אצלכם בבית או בחינוך אם הילדים שלכם נוטים לריב הרבה ביניהם. אבל חשוב גם שתדעו שהתפקיד שלכם בתור הורים הוא לא רק להשליט סדר ולשלוח לחדר במקרה של צרחות וריב- אלא לספק להם כלים להתמודדות ולעזור להם לנהל את הריב הבא בצורה הטובה ביותר.

קבלו 10 טיפים לניהול מריבות בין אחים:

נהלו את הרגשות שלכם– מריבות בין אחים יכולים לעורר אצל ההורים לא מעט רגשות, בין אם כעס, אשמה, או אפילו הזדהות עם אחד הילדים. אל תתנו לרגשות שלכם לנהל אתכם ואל תתערבו כאשר אתם מלאי אמוציות. נהלו את הרגשות שלכם בצורה כזו שהילדים לא ירגישו שאתם מגיעים ממקום כועס או שיפוטי ולא בוחרים צד. אם צריך- קחו זמן להתאפס על עצמיכם ורק אחר כך תגיבו.

התעלמות היא לא תגובה– אם יש ריב- הוא דורש התייחסות. זה לא אומר לקפוץ להגן או להפריד בכל אינטראקציה ביניהם, אבל אם יש מחלוקות- בעיקר כאלה שחוזרות על עצמן, הרי שיש מוקד בעייתי. בדקו מה מפריע להם, למה הם רבים- ואל תתעלמו מהריב ולאחר מכן תענישו רק בשביל השקט. חשוב שתבינו את המקור ותתייחסו אליו.

הישארו רגועים– נכון, זה לא קל. בעיקר כשהם צורחים, צועקים ואפילו מרביצים. אבל צעקות מהצד שלכם רק יחריפו את המצב. הישארו רגועים, הפרידו ביניהם עד שירגעו, דברו עם כל אחד בנפרד- כאשר גם אתם רגועים ומוכנים להקשיב להם.

העניקו יחס שווה– גם אם אחד מהם צודק הפעם, גם אם אחד מהם חלש יותר, גם אם אתם אוטומטית מזדהים עם ילד אחד- תמיד התייחסו אליהם באופן שווה. תקשיבו לשניהם, הראו להם שגם אם הפעם הם טעו אתם עדיין רוצים בטובתם ולעזור להם להימנע מריבים ולחיות ביחד בצורה טובה ונוחה יותר באווירה רגועה. אם הענשתם- שימו לב שאתם לא חוזרים ומענישים שוב ושוב את אותו הילד כאשר הילד השני מתחמק מעונש או מקבל עונש קל יותר.

אלימות היא לא מקובלת– בשום דרך. יש הורים שנוהגים להתערב רק כשיש מכות. חשוב להסביר לילדים שאלימות- בין אם מילולית או פיזית אינה דרך מקובלת לשום התנהלות ולכן הפרידו כבר בשלב של המילים הבוטות ואל תגיעו למצב של אלימות פיסית. במידה ויש אלימות- מילולית או פיסית הסבירו להם כמה זה חמור וכמובן דאגו לעשות זאת בצורה רגועה ושווה ושיבינו מדוע אלימות אינה פיתרון מקובל לא בבית ולא מחוצה לו.

עונש הוא לא תמיד הפיתרון– הכי קל לנו בתור הורים לשלוח לחדר או לאסור עליהם לראות טלוויזיה או ללכת לחברים. אבל לא תמיד העונש הוא הפיתרון הנכון. אחרי שביררתם על מה הריב בדקו מה התוצאה הכי מתאימה למעשה- מה יבהיר להם כיצד התנהגו ומדוע עליהם להפסיק לריב. שליחה לחדר או ענישה לא תמיד פותרת את הריב ולעיתים משאירה ילדים עם הרגשה שלא מתייחסים אליהם אלא פשוט מרחיקים אותם ומשתיקים אותם.

עזרו להם למצוא פיתרון– ילדים רואים רק את עצמם, ולכן בריב כל ילד יראה רק את הצד שלו. התפקיד שלכם הוא להראות ולהבהיר להם את שני הצדדים ולגרום להם להבין את הצד השני ולקבל את ההרגשה שלו. אם הם לא מצליחים למצוא פיתרון לריב ביניהם- עזרו להם למצוא פיתרון בשיחה קבוצתית בה כל אחד מעלה רעיונות ואתם בודקים יחדיו מהו הפיתרון המתאים ביותר.

התחשבו בגיל הילדים- כאשר מדובר בריבים בין אחים גדולים לקטנים- נכנס הפרמטר של ויתור, הגיון ובגרות. לכן חשוב לשוחח עם הילדים הבוגרים בבית ולהבהיר להם את תחום האחריות שלהם ומתי עליהם להיות הבוגרים ולוותר ולתת דוגמא אישית לאחים הקטנים שלהם במקום לריב איתם. דברו עם הילדים בגובה העיניים ובהתאם לגיל שלהם- הסבירו להם את החשיבות בלהיות אחים בוגרים ואחראיים.

בדקו מהי סיבת הריב– יכול להיות שמדובר בויכוח חד פעמי ויכול להיות שמדובר בריב שחוזר על עצמו- חשוב לבדוק תמיד מהו נושא הריב ולמה הם רבו. אם מדובר בריב שחוזר על עצמו- הרי שצריך לשבת ולבדוק כיצד פותרים אותו על מנת למנוע ריבים זהים בעתיד.

למדו אותם– תפקידכם כהורים הוא לא לפתור עבורם את הריב ולסיים את הויכוח ביניהם. תפקידכם הוא לספק להם כלים להתמודדות, כיצד להתנהל בעת ויכוח, מתי לוותר, איך לשוחח ביניהם ואיך לנהל משברים. למדו אותם איך לכבד זה את זה, איך להתנהל בצורה נכונה ואיך לפתור את הבעיות ללא ריב בפעמים הבאות.

 

לא סתם אומרים שחינוך מתחיל מהבית, זה בסדר לא להסכים, להתווכח ואפילו לריב- כל עוד יודעים לעשות זאת בצורה נכונה ובוגרת. אם תתנהלו נכון כהורים בזמן של ריב בין האחים, הם ילמדו, ויפנימו את הגישה שלכם ויישמו אותה גם כשלא תהיו לידם.

ריבים בין אחים הם הזדמנות נהדרת עבורכם ההורים ללמד אותם כיצד לפתור בעיות בצורה נכונה ובוגרת.

 

בהצלחה!

 

 מאת: אלעד דהן, MSW,
מומחה ומדריך בטיפול קוגנטיבי התנהגותי בילדים,
מנהל "רימון – מרכז מומחים לטיפול בילד ובמשפחה".

* צילום: frrepik

https://www.rimonclinic.com

 

 

פורסם על ידי

תגובות פייסבוק

Comments are closed.

תפריט