ALLIN > עיצוב: דברים שצריך לדעת לפני רכישת דירה מקבלן

עיצוב: דברים שצריך לדעת לפני רכישת דירה מקבלן

עיצוב: דברים שצריך לדעת לפני רכישת דירה מקבלן

הגיע הרגע הגדול – החלטתם לרכוש דירה מקבלן. זה בדיוק הזמן להתכונן ולהיערך נכון על מנת לצלוח את המשימה הלא פשוטה של רכישת דירה ולהישאר שפויים. הכלל הבסיסי החשוב ביותר הוא לתכנן בקפדנות את הדירה כולה, לראות את התמונה המלאה ולדעת מראש מה נרצה. במאמר זה, ננסה לסקור את הדברים החשובים שאסור לשכוח כאשר רוכשים דירה חדשה מקבלן.       

עוד לפני החתימה: היעזרו בבעל מקצוע אשר יוכל לעבור אתכם בכלליות על תכניות הדירה ומפרט הדירה, אולי יש דברים שאתם כבר יודעים שתרצו לשנות על מנת להתאים את הדירה בדיוק לצרכים שלכם.  לדוגמא, אולי  תרצו לשנות את מיקום הקירות,  או לשנות מיקום של נקודות חשמל, אם תתכוננו היטב ותדעו מראש מה אתם רוצים תוכלו להבטיח שכל השינויים הללו יכללו במחיר ההתחלתי ולא תידרשו לשלם עליהם בהמשך.

תכניות מפורטות בשלב מוקדם: אומנם כשקונים דירה על הנייר לפעמים לוקח חודשים ואולי אפילו שנים עד שמקבלים את הדירה, אבל תכנון מוקדם  ימנע מכם עבודה כפולה בעתיד. חשוב להכין תכנית העמדה בה כבר יודעים איפה עומד כל דבר בבית החל ממיקום הרהיטים ועד הדברים הקטנים שמאפיינים אתכם כדוגמת שידה בחדר השינה, פינת עבודה בסלון ואפילו מקום לשואב אבק. נקודות החשמל והאינסטלציה מושתתות על תכנית העמדה והרבה יותר קשה לעשות שינויים בתשתיות הדירה כאשר הדירה כבר מוכנה. לכן, תכנון מוקדם יקצר את הדרך לכניסה אל הדירה לאחר קבלת המפתח.

שדרוגים: עולם השדרוגים הוא עולם ומלואו ופה השמיים הם הגבול. לכן, קודם כל הכינו תקציב שדרוגים, לאחר מכן הכינו טבלה עם רשימת כל השדרוגים שתרצו לבצע. בעל מקצוע טוב יידע לכוון אתכם ולנתב את התקציב למקומות בהם כדאי לשדרג ולוותר במקומות בהם ניתן להסתדר עם הסטנדרט.

עיתוי נכון: תכנון מוקדם יאפשר לכם התקנה של אביזרים בזמן הנכון ימנע מהם להינזק ומכם עוגמת נפש ועלות כספית מיותרת. לדוגמא, אם החלטתם להתקין פרקט בדירה הייתי ממליצה להתקין אותו רק לאחר קבלת מפתח, פרקט זה דבר עדין ולמרות שמכסים אותו בקרטונים ומנסים להגן עליו, הרבה פעמים הפרקט יינזק יישרט או יפגע.

 שימוש בקיים: התחילו בזה שתראו בדיוק מה נותן הקבלן במפרט המוצע על ידו. לפעמים הסטנדרט שנותן הקבלן יכול לתת מענה אם לא מלא אז לפחות חלקי. לדוגמא, בחדר הרחצה אפשר לשדרג את הרצפה לרצפה יותר ייחודית ודומיננטית, אך את הקירות להשאיר עם האריחים הנקיים שנותן הספק. כך על ידי כמות קטנה של ריצוף אפשר לקבל מראה חדש לגמרי.

 אחריות משולבת: צריך לזכור ששדרוג יכול לעיתים להוות פרויקט משולב של כמה בעלי מקצוע. למשל, אם החלטתם לשדרג את הריצוף בבית מאריחים קטנים לאריחים גדולים לדוגמא 120/ 120, מעבר לעלות האריח יש לקחת בחשבון גם עלות עבודה נוספת של הקבלן.

כלים  סניטריים: לעיתים קרובות אנו אוהבים לשדרג את הכלים הסניטריים. לדוגמא אסלות סמויות או מערכות חלוקת מים (אינטרפוץ). שדרוג זה יכול להיעשות בקלות בזמן הבניה, אולם יהווה נטל משמעותי אם ניזכר לעשות אותו לאחר סיום הבניה וקבלת המפתח.

שדרוג המטבח: המטבח הוא חלק גדול מתכנון ועיצוב הבית והוא משמש כרהיט לכל דבר לכן, במקרים רבים הוא הראשון שמחליטים לשדרג. גם  אם תחליטו לבצע את המטבח אחרי קבלת מפתח אצל ספק אחר או אצל נגר פרטי, עדיין נדרשת תכנית מטבח בשלב מוקדם כי הקבלן צריך לדעת את מיקומי התשתיות.

לאחר קבלת מפתח: הכינו את עצמכם מבעוד מועד עם כל המשימות הנדרשות כדי שלא תבזבזו זמן יקר. קחו בחשבון שלרוב, הכניסה לבית היא לא מידית ויש לא מעט עבודות שמתבצעות גם לאחר קבלת המפתח. לדוגמא צביעת הדירה (הקבלן בדרך כלל נותן את הדירה בגימור סיד ללא גוון), לקיחת מידות למוצרים מסוימים, התקנת נגרות, מקלחונים, עבודות גבס ותאורה, הובלות, ניקיון וכדומה.

זכרו, הליך רכישת דירה (והכניסה אליה) הינו ארוך ומייגע, אך תכנון נכון מראש יאפשר לכם לחסוך עלויות מיותרות ואף ליהנות ממנו.

מאת: מעצבת הפנים דניאלה פרישמן – בעלת המשרד "דניאלה פרישמן אדריכלות ועיצוב פנים" | תמונת המחשה: freepik

פורסם על ידי

תגובות פייסבוק

Comments are closed.

תפריט