ALLIN > מה זה ייפוי כוח מתמשך ? ומי זקוק לו?

מה זה ייפוי כוח מתמשך ? ומי זקוק לו?

Man reading a book in the park

Man reading a book in the park

שאול (שם בדוי), תושב הרצליה בן 58 , החל להבין כי זכרונו בוגד בו ולמעשה הוא מצוי בירידה קוגנטיבית. מתוך חשש שמצבו יוסיף להחמיר, החליט שאול להסדיר ולמנות לעצמו מיופה כוח למקרה שכושר השיפוט שלו ייפגע לחלוטין.

גם סילביה ממושב בשרון ביקשה לחתום על ייפוי כח מתמשך, שכן היא אמא לילדה עם צרכים מיוחדים וחשוב לה להסדיר מי יטפל בענייניה של ביתה, ביום שהיא לא תוכל לעשות כך.

מתוך האמונה שהאדם עצמאי, אחראי על עצמו, רצונותיו ומאווייו, וכן לאור תמורות חברתיות ודמוגרפיות כדוגמת העלייה בתוחלת החיים, נכנס אל חיינו לפני כשנה "ייפוי כח מתמשך". מטרתו של תיקון 18 לחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות, היא להקל ולאפשר לאנשים להסדיר מינוי של מיופה כוח של אדם, בעודם בחיים.

מה זה ייפוי כח מתמשך?
זהו מסמך משפטי שמאפשר לכל אדם כשיר (מסוגל לקבל החלטות ומבין את משמעותן) לקבוע באיזה אופן ועל ידי מי יטופלו העניינים שלו כאשר ימצא בעתיד במצב בו לא יוכל לטפל בכך בעצמו.

מדוע ייפוי כח מתמשך הוא חשוב?
כעו"ד המטפל שנים רבות בנזקי גוף ובהם תביעות סיעוד, ביטוח  תאונות דרכים ורשלנות רפואית, אני נתקל לא אחת במקרים טרגיים בהם אנשים הופכים בין לילה מאנשים פעילים ומתפקדים לאנשים תלויים שאינם יכולים לקבל החלטות בעצמם וזקוקים לעזרתם היום יומית של קרוביהם. ובדיוק בשביל הרגעים האלו תיקן המחוקק את החוק והוסיף את האפשרות למנות אדם שיהיה מיופה כח של החסוי בבוא היום, ישמור על כבודו וימלא אחר רצונותיו כפי שבחר עוד בעודו כשיר מבחינה רפואית.

האם ניתן לבחור יותר ממיופה כח אחד?
כן. ניתן להחליט על מינוי מיופה כוח יחיד (וכן על חליפי) וניתן למנות מספר מיופיי כוח.

האם יש סוגים של ייפוי כח מתמשך?
כן, ייפוי כח מתמשך בענייני רכוש עניינו בנכסים, כספים ובכל התחייבויותיו של האדם הממנה.  ייפוי כח בעניינים אישיים קשור לצרכים היומיומיים כדוגמת מקום מגורים, בריאות, עניינים נפשיים, גופניים, חברתיים וכדומה – של הממונה.
כמו כן, יש אופציה לייפוי כח מתמשך רפואי, אשר עוסק רק בענייני בריאותו של הממונה.

בדעה צלולה החלטתי שאני רוצה לערוך ייפוי כח מתמשך, מה עכשיו?
אפשר לערוך ייפוי כח מתמשך אך ורק אצל עורך דין שהוסמך בידי האפוטרופוס הכללי ושאין לו ענין אישי בייפוי הכוח (אם מדובר רק בייפוי כוח רפואי, ניתן אצל בעל מקצוע).
באמצעות עו"ד מיוחד לנושא, יש למנות מיופה כח שבסמכותו לפעול עבור הממנה כשהוא לא יוכל לקבל החלטות ולבצען בעצמו. ניתן לתת ייפוי כח מתמשך לכל העניינים של הממנה, או רק לחלקם, וכן המיופה נדרש לפעול רק לפי הנחיותיו של הממנה ולאשר מראש ובכתב את הסכמתו לכך. ייפוי הכוח יופרד אצל האפוטרופוס הכללי במשרד המשפטים.

האם כל אחד יכול לעשות  או לקבל ייפוי כח מתמשך?
הממנה ומיופה הכוח צריכים להיות בגירים, כלומר מעל גיל 18.  קיימים ארבעה מקרים שבהם לא ניתן להתמנות למיופה כח:

  • מי שמונה לו אפוטרופוס,
  • מי שהוכרז על ידי בית משפט כפושט רגל או הוכרז כלקוח מוגבל חמור ע"י בנק ישראל.
  • מטפל של הממנה או מי שמספק לו מקום מגורים בתשלום (למעט בן משפחה)
  • מי שכבר מונה כמיופה כוח ל3 אנשים שאינם בני משפחתו.

אם כך, מי צריך ייפוי כח מתמשך?
באופן עקרוני, הציבור הרחב בכללותו יכול להיערך מבעוד מועד ולמנות מיופה כוח למקרה עתידי, ובדרך זו האדם אחראי על גורלו וקובע מראש מי יהיה ממונה עליו ועל ענייניו.
הורים רבים לילדים עם צרכים מיוחדים פונים להסדיר את מיופה הכח לאחר מותם. חשוב שיהיה מי שידאג לצרכיו של בן משפחה עם צרכים מיוחדים.

האם צוואה לא מספיקה?
חשוב להבין, צוואה נועדה להסדיר את מצבו של אדם לאחר מותו ואין בה התייחסות למצבו של אדם במקרה וחס וחלילה, לדוגמא, נפצע או נפגע באופן קשה. לעומת זא, ייפוי כח מתמשך יכול להסדיר את כלל ענייניו של אדם עוד בחייו, והוא שיקבע מי יטפל בו, בענייניו הפרטיים, הבריאותיים והממוניים.

לסיכום, קצרה היריעה מלתאר ולהסביר את כל יתרונותיו ומשמעויותיו של ייפוי כח מתמשך, על כן חשוב לקיים פגישת התייעצות עם עורך דין מוסמך לעניין זה, אשר מבין את המשמעויות ואת ההנחיות שהחוק קבע.

 מאת: עו"ד יוסף כהן

אין באמור לעיל כדי להוות ייעוץ משפטי, חוות דעת או תחליף לייעוץ משפטי אצל עו"ד

עו"ד יוסף כהן, מוסמך ייפוי כח מתמשך, מנהל מחלקת סיעוד במשרד פייל ושות' עורכי דין המתמחה בתביעות ביטוח ורשלנות רפואית

לאתר האינטרנט : www.df-law-siud.co.il

פורסם על ידי

תגובות פייסבוק

Comments are closed.

תפריט