ALLIN > העמותה למתן מידע על חיסונים נגד "פשוט גן" ברמת השרון

העמותה למתן מידע על חיסונים נגד "פשוט גן" ברמת השרון

העמותה למתן מידע על חיסונים נגד "פשוט גן" ברמת השרון

העמותה למתן מידע על חיסונים שיגרה אתמול (שלישי) מכתב התראה טרם נקיטת הליכים משפטיים לעיריית רמת השרון, למשרד החינוך ולגורמים נוספים בהם "פשוט גן" ברמת השרון ובעליו איתי ברשדסקי. זאת על רקע כוונת הגן למנוע מהורים שמסרבים לחסן את ילדיהם מתוך עיקרון או מכל סיבה שהיא, לרשום את ילדיהם לגן.

"התנית הזכות בכניסה לרשת הגנים בעמידה בתכנית החיסונים המומלצת אינה חוקתית ובטלה בהיותה פוגעת פגיעה חמורה באוטונומיה של הרצון הפרטי, מפקיעה את זכויות וחובות ההורה להורות, ופוגעת פגיעה בלתי נסבלת בעיקרון השוויון בפני החוק", נטען במכתב ההתראה.

"הטענה לפיה עומדת הזכות של ההורים לבחור בגן ילדים אחר, שאיננו מתלה את הרישום לגן בהצגת פנקס חיסונים מלא לפי התכנית המומלצת, בטלה לנוכח המדרון החלקלק שתקדים זה עלול ליצור ולצמצם את חופש הבחירה, תחת אילוצי שעות עבודה, מיקום גיאוגרפי וגישה חינוכית, כאשר יותר ויותר מוסדות יאמצו אפליה זו כלפי חלק מההורים", נטען במכתב,
"כל שכן מי שם את מר ברדשסקי כמוציא לפועל? האם מר ברדשסקי יהיה זה שיפצה את נפגעי החיסון לו יהיו כאלו? האם הוא מסכים ליטול אחריות על עצמו?"

"אנו דורשים התערבות הרשות המקומית וכן משרד החינוך וכל הנוגע בדבר להורות לרשת הגנים להסיר התניה בלתי חוקתית זו כתנאי קבלה לגן ובפרט כי אין מדיניות של חיסונים חובה במדינה", דורשת העמותה למתן מידע על חיסונים.

תזכורת: לפני כשלושה שבועות פרסמנו כאן ראיון עם איתי ברשדסקי בו הוא אמר בין היתר: "כל הורה יכול לעשות מה שמתאים לילד שלו לפי הבנתו. אבות אכלו בוסר ושיני בנים תקהינה זו לא קלישאה. כל הורה שיחשוב מה הוא רוצה לעשות ושייקח על כך אחריות. אם חשוב להם מאוד לא לחסן, שיוותרו על הגן. בארה"ב דרך אגב יש תקן בכל הגנים ומי שלא מחסן לא יכול להגיע לגן. אבל זה מהלך חיובי ואנחנו זוכים לתמיכה רחבה".

עו"ד רז בן-דור ממשרד מטרי מאירי ושות', המייצג את יוזמי מדיניות "הגן המחוסן", מבהיר בתגובה כי אין כל בסיס לטענת מתנגדי החיסונים. לדבריו, כבר בשנת 2013 תמך בית המשפט העליון במדיניות ציבורית המעודדת חיסונים והבהיר כי העמדה הרווחת והמקובלת בכל העולם היא כי התועלת הנובעת מהחיסונים עולה לאין ערוך על הסיכון הטמון בהם.

"גם כיום אנו רואים כי היוזמה של פשוט גן וד"ר ליאור אונגר זוכה לתמיכה גורפת מקיר לקיר, לרבות על ידי משרדי הבריאות והחינוך וגורמי רפואה רבים. יש לשים לב שהפנייה והטענות אינן של הורים ספציפיים לילדים בגיל הרלוונטי שנפגעו מהמדיניות, ולא בכדי. במציאות, לא רק שלהורי הילדים בפשוט גן אין טענות כלפי המדיניות הזו, אלא שהורים בגן פונים בתודה ומספרים כי נשמו לרווחה לנוכח ההחלטה הזו. ואכן, לא רק שמדיניות עידוד החיסונים שאותה מוביל ומיישם 'פשוט גן' אינה מנוגדת לחוק ואינה 'בלתי חוקתית' כנטען, אלא שהיא מדיניות אחראית ושקולה המקדמת מטרה חברתית חשובה של דאגה לבריאות הציבור בכלל ושל בריאות הילדים בפרט. את המדיניות הזו צריך לעודד ומובן שאין כל הצדקה או בסיס לתקוף אותה משפטית, בפרט כאשר עמדת המתנגדים אינה מגובה מקצועית", הוא אומר.

עו"ד עדי ניב-יגודה, מומחה למשפט רפואי ומדיניות בריאות, אמר לנו: "המכתב שנשלח מטעם העמותה למתן מידע על חיסון לוקה בלא מעט כשלים משפטיים. ראוי להדגיש, ההחלטה שקיבלה הנהלת הגן מידתית, שקולה ונמצאת במתחם הסבירות, ובוודאי שאין היא מהווה הפלייה פסולה כהגדרתה בחוק. בדומה למסגרות חינוך אחרות בישראל, להנהלת הגן עומדת הזכות לפעול בהתאם לתפיסת עולמם והשקפתם המקצועית בכל הנוגע לטובת ילדי הגן ושמירה על בריאותם – זאת ובפרט כשאלו גם עולות בקנה אחד עם הספרות המקצועית ועם העמדה הרפואית המקובלת ביחס לחיסונים. אין בהחלטת הנהלת הגן משום כפייה, פגיעה באוטונומיה של הפרט או פגיעה כלשהי בזכויות הורים על ילדיהם".

מאת: נאוה טלהון | צילום פרטי

פורסם על ידי

תגובות פייסבוק

Comments are closed.

תפריט